- A polisz görög eredetű kifejezés, több jelentése is van.
- Először fellegvár értelemben használták, majd az elnevezés átragadt arra a településre, amely a fellegvár védelme alatt állt.
- Így aztán az egész városállamot, vagyis a város központú államot értették alatta.
- A poliszok létrejöttének gyökerei a sötét évszázadok csendes és eseménytelen homályába vezetnek vissza.
- A gazdasági élet jóformán a mezőgazdaságra - gabonatermelés, kertművelés, szarvasmarhatartás - korlátozódott, hiszen a vándorlások viharai szétszaggatták a kereskedelmi kapcsolatokat.
- Természetesen a mezőgazdasági termeléshez is biztonság kellett, s ezt csak szilárd közösségek, mégpedig csak olyanok tudták megteremteni, amelyek, ha kellett fegyveresen is megvédték területeiket.
- A védekezés szempontjából nem volt mellékes a földrajzi adottságok figyelembe vétele, hiszen a nehezen járható hegyek szinte várfalként óvták a völgyek lakóit.
- A régészek a Kr. e. 8. századi görög sírleletekből arra a következtetésre jutottak, hogy a népesség száma jelentősen megnövekedett, s talán ennek tudható be, hogy városias központokat hoztak létre, azaz "összetelepültek".
- Ezzel megszülettek a városállamok, a poliszok vagyis a központot (várost) és környékét egyesítő politikai alakulatok.
- Míg a mükénéi korban hat királyság tartotta kezében Hellász területét, később már 600-700 önálló államocska osztozott rajta → ahány völgy, annyi állam.
- A legnagyobb Spárta volt 8 600 km2-ével (Magyarország területének 1/10 része), Athén az előkelő második 2600 km2-nyi, míg Korinthosz a harmadik 900 km2 kiterjedésével.
- A legtöbb polisz területe azonban 200 km2 alatt volt.
- A poliszok lakóit a nemzetségi-törzsi szervezet szálai összekapcsolták.
- A későbbi időkben egy-egy eredetmítosz, nagy ünnepség még mindig emlékeztetett a "közös származásra".
- Komoly megtartó erőt jelentett az a gazdasági kapcsolat, amely összekötötte a várost és vidékét, s ez elegendőnek mutatkozott a szükségletek kielégítésére, egyszóval önellátóvá tette az államocskákat.
- Meg kell említeni egy harmadik tényezőt is: a lakók mintegy tulajdonosai voltak a városállamnak s ezért felelősséget éreztek érte.
- A poliszok kialakulásának és belső átalakulásának ideje a Kr. e. 8-6. század között zajlott le.
A poliszok társadalma és gazdasága:
- A nemzetségi szervezet és a nemzetségi földbirtok fontos eleme volt és maradt a társadalomnak.
- A nemzetségek természetesen elvben egyenrangúak voltak, de akadtak közöttük hangadók és háttérbe szorítottak.
- A nemzetségeken belül - mind az erőseken és gyengéken - társadalmi különbségek alakultak ki.
- A két réteg: arisztokraták és közrendűek.
- Laktak a poliszokban nemzetségi szervezeten kívüliek is - kereskedők, iparosok, "jöttmentek" - kicsit ugyan lenézve a nemzetséghez tartozóktól.
- S lassacskán rabszolgák is kerültek a hadifoglyokból és nem fizető adósokból.
- A 8. század során az arisztokraták a nemzetségi tulajdonnak számító földeket fokozatosan sajátjuknak kezdték tekinteni s tehették is, hiszen a poliszok vezetésében kulcsszerepet töltöttek be.
- S történt mindez akkor, amikor a népesség száma egyébként is növekedésnek indult.
- A válságból való kilábalás lehetőségét korlátozta, hogy honi területfoglalásra kevés lehetőség nyílt, hiszen a poliszok java ezzel küszködött.
- Maradt tehát a kivándorlás.
- A földre áhítozók és mellőzött arisztokraták hajóra szálltak s előbb ötletszerűen, majd szervezetten (saját városuk biztatására a gazdasági előnyökben bízva) partra szálltak a Földközi-tenger partvidékének különböző pontjain s várost alapítottak.
- Legelőbb jártak ebben természetesen a legkisebb poliszok, pl. Cholkis, s a nagyobbak közül Korinthosz.
- Kr. e. 750-500 között városok sorát alapítják.
- Ezt a folyamatot görög gyarmatosításnak hívjuk.
- Fontos a görög jelző, amely megkülönböztet minden későbbi gyarmatosítástól, mert a gyarmatvárosok nem lettek urai a helyben élő őslakóknak, de alárendeltjei sem a kiküldő anyavárosnak.
- Ez azt jelenti, hogy politikai szempontból önállóak voltak, a közös szokások, kultuszok azonban az anyavároshoz kötötték őket.
- Kétfajta gyarmat létezett, az agrár és a kereskedelmi gyarmat.
- A gyarmatosítás nagy haszonnal járt, mert levezette a túlnépesedést, piacot teremtett a kézműiparnak, szélesítette a tengeri kereskedelmet és enyhítette a társadalmi ellentéteket.
- A görög gyarmatosítással járó gazdagodás megerősítette a démosz "öntudatát", s komolyan felvetődött, már-már polgárháborús helyzetet teremtve, hogy tényleg a "legjobbak ", azaz az arisztokraták alkalmasak csak a politikai vezetésre, ők elkötelezettek-e csak a polisz jólétének szolgálatára.
A poliszok irányítása - hasonlóságok és különbségek:
- 600-700 polisz nem tud sem azonosan működni, sem pedig egy általános sémának megfelelően alkalmazkodni a kihívásokhoz.
- Lehetőségeik és stratégiájuk függ a hagyományoktól, a földrajzi helyzettől, a gazdasági lehetőségektől és a helyi erőviszonyoktól.
- Az általában elmondható, hogy a Kr. e. 7-6. században valamennyi poliszban szembe került egymással az arisztokrácia és a démosz gazdasági - ezzel összefüggő - politikai érdeke.
- Az erőviszonyok alakulását talán legjobban a politikai hatalom formái mutatják: egyes poliszokban tartós maradt az arisztokratikus köztársaság, máshol egyfajta hosszabb - rövidebb egyeduralom - türannisz - jött létre, s megint máshol ún. demokratikus köztársaság, azaz a démosz részt vett a politikai élet igazgatásában.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése